kosmetyki pielęgnacyjne do twarzy

Tonizacja skóry – tonik a hydrolat do twarzy

Pielęgnacja skóry twarzy składa się z kilku etapów, jednym z nich jest tonizacja, którą można wykonać za pomocą toniku do twarzy lub hydrolatu. Jest to niezbędny element podczas porannego i wieczornego rytuału pielęgnacyjnego, który pozwala przywrócić naturalne pH, dba o nawilżenie skóry, pomaga lepiej wchłaniać się substancjom aktywnym zawartym w serum i kremie. Jaka jest różnica między tonikiem a hydrolatem?

Czym jest tonik?

Tonik do twarzy to płynny kosmetyk, który zazwyczaj nakładamy na skórę twarzy za pomocą zwilżonego nim wacika kosmetycznego. Jego głównym zadaniem jest przywrócenie naturalnego pH skóry, które podczas oczyszczania za pomocą płynu micelarnego, olejku, żelu lub pianki zostało zaburzone. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ten sposób zostaje wzmocniona struktury skóry, a rozwój bakterii skutecznie ograniczony.

Skóra, która nie jest poddawana tonizacji, może mieć większą skłonność do podrażnień, powstawania mikrourazów, wyprysków i być bardziej reaktywna na bodźce. Skład toniku opiera się na wodzie, substancjach aktywnych takich jak wyciągi z roślin, oleje, witaminy. Nie jest to z reguły produkt naturalny, gdyż zawiera barwniki, konserwanty, substancje zapachowe. W tonikach dedykowanych cerze mieszanej i tłustej znaleźć można również wysuszający alkohol denaturowany, który co prawda przyspiesza pozbycie się niedoskonałości, ale doprowadza jednocześnie do nadprodukcji sebum.

Czym jest hydrolat do twarzy?

Hydrolat to produkt w 100% naturalny, który otrzymuje się w procesie destylacji parą wodną roślin lub ich określonych części, np. liści lub kwiatów. Hydrolat jest tak naprawdę składnikiem pobocznym, gdyż destylacja służy głównie do pozyskania z rośliny olejków eterycznych. Niemniej hydrolaty do twarzy posiadają szereg właściwości pielęgnacyjnych i na stałe zagościły na półkach w drogeriach. Ich głównym zadaniem jest przywrócenie pH skóry, nawilżenie i złagodzenie podrażnień. Hydrolaty wykazują również świetne właściwości antyseptyczne i lekko ściągające oraz niwelują zaczerwienienia.