antyperspirant damski

Jaki antyperspirant damski wybrać?

 

Plamy pod pachami powstałe w wyniku sytuacji stresowej lub wysiłku fizycznego bądź wysoka temperatura za oknem, to jedne z czynników, które zwiększają potliwość u ludzi. W zapobiegnięciu niekomfortowym sytuacjom pomocny jest niewielki, ale skuteczny kosmetyk – antyperspirant damski. Na jaki się zdecydować, aby odpowiednio spełniał swoją rolę?

Czym jest antyperspirant damski i jakie są jego rodzaje?

Zadaniem antyperspirantu jest zahamowanie wydzielania potu, w miejscu zastosowania poprzez czasowe zatamowanie ujścia gruczołów potowych oraz pozostawienie na skórze nienachalnego, odświeżającego zapachu, co tym samym maskuje nieprzyjemny odór potu. Kosmetyk ten występuje w kilku formach, wśród których wyróżnia się:

  • sztyft
  • spray
  • kulka

Jaki skład powinien mieć antyperspirant damski?antyperspirant damski

Antyperspirant swoją skuteczność zawdzięcza składnikom aktywnym w postaci związków soli glinu lub siarczanu glinowo-potasowego. Dodatkowo obecne są różnego rodzaju emulgatory, ułatwiające wzajemne spajanie składników. Antyperspirant damski nie powinien zawierać w swoim składzie ftalanów i parabenów, które zaburzają pracę układu hormonalnego, a w późniejszym czasie mogą przyczyniać się do powstawania nowotworów. Innymi niepożądanymi składnikami są czyste aluminium i glin, które odkładają się w organizmie, wykazując działanie rakotwórcze, ponadto ten drugi hamuje naturalne pocenie się. Natomiast formaldehyd charakteryzuje się silną cytotoksycznością i sprzyja występowaniu alergii. Zatem warto zwrócić uwagę na to, co zawiera antyperspirant damski oraz minimalizować liczbę komponentów w jego składzie do minimum.