suchy szampon

Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając suchy szampon do włosów?

Jednym z kosmetyków niezbędnych w łazience każdej kobiety jest suchy szampon, który doskonale sprawdza się w sytuacjach awaryjnych. Umożliwia on bowiem ekspresowe odświeżenie włosów poprzez wchłonięcie nadmiaru sebum i usunięcie zanieczyszczeń powierzchniowych (kurzu, pyłów itp.). W niniejszym artykule zostaną omówione podstawowe kryteria wyboru tego produktu. 

Pożądany efekt w kilka chwil

Suchy szampon stanowi nieocenioną pomoc zawsze wtedy, gdy zachodzi konieczność szybkiego przywrócenia fryzurze optymalnej czystości, świeżości, połysku i objętości, a nie ma czasu na normalne umycie głowy. Działa zatem niczym swoiste „koło ratunkowe”. W celu jego zastosowania należy najpierw dokładnie rozczesać włosy, gdyż w znacznym stopniu ułatwi to równomierne pokrycie wszystkich pasm. Kolejny krok polega na wstrząśnieniu opakowaniem, co spowoduje dobre wymieszanie poszczególnych składników aktywnych. Zwieńczeniem operacji jest umieszczenie atomizera w odległości około 20-25 cm od włosów, spryskanie ich u nasady, odczekanie jednej lub dwóch minut i delikatne wmasowanie preparatu dłońmi. Jeśli suchy szampon nadal pozostaje widoczny na głowie, wystarczy wyczesać go przy pomocy szczotki.

Weryfikacja składu to kwestia priorytetowa

Wybierając suchy szampon (np. na https://www.manada.pl/suche-szampony), warto przede wszystkim zwrócić uwagę na zawarte w nim składniki, od których w ogromnej mierze zależy skuteczność i bezpieczeństwo działania. Pożądane są zwłaszcza substancje naturalne, takie jak choćby:

  • skrobia kukurydziana (ewentualnie ryżowa bądź ziemniaczana)
  • witamina E (zmiękczająca i jednocześnie odżywiająca kosmyki)
  • roślinne olejki eteryczne i ekstrakty z ziół
  • mineralny puder kosmetyczny

Unikajmy natomiast produktów posiadających siarczany, silikon, aluminium i syntetyczne barwniki mogące wywoływać rozmaite skutki uboczne (np. podrażnienia). Następnym istotnym czynnikiem jest przeznaczenie szamponu, uzależnione od jego właściwości. Niektóre dostępne na rynku wersje dodają fryzurze objętości, inne niwelują nadmierne przetłuszczanie, a jeszcze inne ograniczają łamliwość lub wykazują zdolność do regenerowania cebulek. Suchy szampon musi być również dostosowany do koloru włosów. Wyroby z białym proszkiem idealnie komponują się z pasmami blond (zarówno naturalnymi, jak i farbowanymi), a te z ciemnymi pigmentami pasują do pasm czarnych i brązowych. Uniwersalne rozwiązanie to produkt bezbarwny, czyli nie pozostawiający po sobie absolutnie żadnego osadu. Na koniec należy jeszcze koniecznie rozważyć konsystencję szamponu. Najbardziej wygodny w codziennym użytkowaniu jest oczywiście lekki aerozol, choć sporo osób preferuje też pastę albo puder.