Niewielkie urządzenie do pielęgnacji paznokci

Frezarka do paznokci to niewielkie urządzenie przeznaczone do pielęgnacji naturalnych i sztucznych paznokci. Jej zadaniem jest szlifowanie płytki paznokcia, wyrównywanie brzegów oraz usuwanie lakieru. Służą do tego odpowiednio dobrane frezy, czyli końcówki. Ich wymiana jest zazwyczaj bardzo prosta, za pomocą jednego ruchu, co umożliwia system TWIST-LOCK.

Praca frezarki do paznokci polega na wykonywaniu dużej liczby obrotów frezem. Każdy frez ma określoną liczbę obrotów, jednak im większa liczba obrotów na minutę, tym lepsze działanie na płytce paznokcia. Niektóre frezarki mogą mieć regulowaną liczbę obrotów, a nawet możliwość zmiany kierunku obrotów. Takie rozwiązanie ułatwia opracowanie obydwu dłoni. Czasami za regulację obrotów odpowiada dołączony do zestawu pedał nożny.

Aby w prawidłowy sposób posługiwać się frezarką do paznokci, należy wybrać odpowiedni frez. Zazwyczaj w zestawie znajduje się kilka końcówek, można je również zakupić oddzielnie. Podstawowe frezy to: mandrel, szpic, stożek oraz walec. Mandrel ma szerokie zastosowanie, oprócz opracowania płytek, może również usuwać naskórek na stopach. Do ściągania ozdób na paznokciach polecany jest szpic. Stożek ułatwia wykonanie manicure, a walec nadaje kształt paznokciom.

Frezy można podzielić również ze względu na materiał wykonania. Najpopularniejsze są frezy diamentowe przeznaczone do wygładzania płytki paznokcia oraz frezy kamienne do oszlifowania płytki i usuwania naskórka. Inne typy frezów to między innymi frezy ceramiczne, filcowe i gumowe.