Mydło w płynie czy w kostce – porównanie

Od dawna mydło w kostce jest wypierane przez mydło w płynie. Ta tendencja najprawdopodobniej utrzyma się jeszcze przez długi czas. Dobrze jest więc wiedzieć, skąd wzięła się taka popularność mydła w płynie. Co za nią stoi? Czy rzeczywiście jest lepsze od tego w kostce?

Higieniczna aplikacja mydła w płynie

Na początek należy podkreślić, że używanie mydła w płynie jest zdecydowanie bardziej higieniczne. Niewielką jego ilość wylewa się na skórę, a następnie pieni i spłukuje. W przypadku mydła w kostce konieczne jest fizyczne potarcie skóry po to, by kostka się spieniła. Może to łączyć się z zabrudzeniem jej i przeniesieniem części drobnoustrojów ze skóry na mydło. To dość niebezpieczna sytuacja, zwłaszcza że mydło często pozostaje wilgotne, co stanowi dobre warunki do rozwoju drobnoustrojów. Oczywiście mydło w kostce to produkt, który ma także działanie antybakteryjne, ale nie oznacza to wcale, że należy dopuszczać do tego, by rozwój bakterii był możliwy. Bezpieczniej zawsze jest zapobiegać.

Dozowanie odpowiedniej ilości mydła w płynie

W przypadku mydła w kostce nigdy nie wiadomo, ile tak naprawdę go zużyto na jedno mycie. W żaden sposób nie można tego sprawdzić i nie można upewnić się, że użyto wystarczającej ilości, by skóra była odpowiednio czysta. W przypadku mydła w płynie zadanie to jest zdecydowanie łatwiejsze. Wystarczy po prostu wylać na dłoń jedną pompkę z podajnika. To ilość, która powinna wystarczyć do codziennego mycia dłoni. W przypadku silnych zabrudzeń ilość tę można zwiększyć. Takie dozowanie jest bezpieczne, wygodne i higieniczne, bo nie wymaga tego, by skóra miała bezpośredni kontakt z mydłem, które znajduje się w pojemniku.

Więcej możliwości kompozycji produktu

W przypadku mydła w płynie ogromne znaczenie ma także to, że z racji płynnej formy łatwo jest wzbogacić produkt o dodatkowe składniki. Z tego powodu producenci prześcigają się w wymyślaniu sposobów na wzbogacenie składu mydła. W tym wypadku możliwości są dużo większe, bo zdecydowanie łatwiej jest uzyskać pożądaną konsystencję niż w przypadku konieczności formowania kostek. Warto o tym pamiętać, bo właśnie z tego powodu mydła w płynie mogą wyróżniać się ciekawszym i trwalszym zapachem oraz mogą skuteczniej nawilżać i regenerować skórę. Płynna formuła ułatwia też rozpuszczenie brudu i tłustych zanieczyszczeń, jakie mogą znajdować się na skórze. To z kolei wpływa na skuteczność mydła jako produktu. Tym samym jest ono szczególnie polecane do wykorzystania go w miejscach, w których łatwo się pobrudzić.