maść na trądzik

Maść na trądziki – jaka jest najlepsza?

Trądzik to jedna z najbardziej powszechnych chorób skóry. Choć najczęściej powiązana jest z okresem dojrzewania, to może pojawić się również u osób dorosłych. A nawet zdarza się, że ktoś leczy trądzik od nastoletnich lat i w wieku dorosłym nadal ma problemy z cerą. Jednym z najbardziej popularnych sposobów leczenia trądziku jest stosowanie maści. Jednakże samych rodzajów maści na trądzik jest naprawdę dużo. Jaka maść na trądzik będzie najlepsza?

Maść z antybiotykiem czy z kwasem?

Chociaż pojęcie kwas kojarzy się z silnym środkiem żrącym to tak naprawdę w kosmetykach stosowane są delikatne kwasy, których zadaniem jest złuszczanie skóry. A dzięki temu mogą przyspieszać regenerację skóry oraz likwidować przebarwienia. Z kolei zadaniem antybiotyków jest zabicie bakterii wywołujących stany zapalne. Dlatego można powiedzieć, że te dwa rodzaje maści mają różne zadania. W jednej rutynie pielęgnacyjnej można łączyć maść na trądzik z kwasem salicylowym oraz z antybiotykiem. Jednak warto używać takich maści naprzemiennie, a nie naraz.

Jakie są najbardziej znane maści na problemy skórne?

Maści wypisywane przez lekarza mogą mieć silniejsze działanie i przepisywane są na podstawie objawów skórnych. W wypadku retinoidów również można znaleźć maści tylko na receptę. Ale jest też cała gama produktów dostępnych bez recepty.

 Popularne są:

  • maści na receptę z erytromycyną lub tetracykliną;
  • maści bez recepty z tlenkiem cynku;
  • maści z retinoidami;
  • maść ichtiolowa.

Każda maść na trądzik może mieć inne działanie. Jedne wysuszają pryszcze, a drugie wyciągają z nich ropę i sprawiają, że szybciej się goją. Dlatego dobrze jest mieć kilka w zanadrzu.