aceton

Czym jest aceton i jakie ma zastosowania?

 

Aceton to substancja chemiczna, która jest wykorzystywana w wielu branżach. To produkt o wielu cennych właściwościach. Czym on jest i gdzie znajduje swoje zastosowanie?

Czym jest aceton?

Aceton jest łatwopalnym i organicznym związkiem chemicznym. Używany jest zazwyczaj na budowach i podczas remontów np. malowania. Dobrze się sprawdzi przy usuwaniu plam i tłuszczu. Jest bardzo powszechny w branży kosmetycznej między innymi jako składnik zmywaczy do paznokci. Swoje zastosowanie znajduje wśród osób zajmujących się lakiernictwem. Niekiedy stosuje się go produkcji środków wybuchowych. Cechą wyróżniającą aceton jest drażniący i specyficzny zapach. To bezbarwna ciecz, która łatwo miesza się z wodą. W dzisiejszych czasach wytwarza się go za pomocą metody katalitycznej w wyniku fermentacji butanolowo-acetonowej z połączenia acetylenu i alkoholu izopropylowego. Innym sposobem na produkcję tej substancji jest zastosowanie metody kumenowej z propylenu.

Zastosowanie acetonu — do czego jeszcze można go użyć?

Aceton jest substancją, którą stosuje się w wielu dziedzinach. W przemyśle farmakologicznym i chemicznym wykorzystuje się go do produkcji medykamentów, lakierów, farb, barwników oraz lakierów. Idealnie odkaża powierzchnie z bakterii i zarazków. Wiele osób używa go w domu do czyszczenia plam po zalaniu kawą lub tłuszczem. Wiele osób używa tego produktu do usuwania zarysowań z podłóg, co zwiększa estetykę pomieszczenia. Ponadto ta substancja sprawdza się świetnie przy:

  • rozpuszczaniu styropianu i klejów,
  • do czyszczenia szyb z farby, która znalazła się tam w sposób przypadkowy,
  • rozpuszczaniu tworzyw sztucznych miękkich,
  • usuwaniu niewielkich zarysowań z tarczy zegarka,
  • wywabianiu i usuwaniu śladów markerów ze ścian lub jasnych tablic,
  • usuwaniu plam po atramencie,
  • usuwaniu naklejek lub śladów po naklejkach z naczyń i innych powierzchni.

Ponadto stosuje się go w butlach z acetylenem w celu uniknięcia zbyt wysokiego ciśnienia wewnątrz butli. Wiele zalet acetonu sprawia, że jest to niezwykle efektywny i uniwersalny produkt.